Volkswagen Golf

4500+kdv
Aylık
Araç Kirala

ARAÇ HAKKINDA

Volkswagen Golf, Volkswagen markasının efsane modeli Beetle yerine gelen ve şu anda piyasada 7. nesli olan kompakt bir model olarak karşımıza çıkıyor. Piyasaya çıkalı 40 yıl kadar bir zaman olsa da 30 milyon üretim adetini aşarak otomotiv sektöründe kendisine ciddi bir yer edindi. Birçok pazarda Golf adı ile bilinen model Amerika Pazar’ında Rabbit, Meksika Pazar’ında ise Caribe adıyla anılır.
1970 yılından sonra ise Volkswagen firmasının girdiği mali kriz sebebiyle Beetle modelinin satışları düştü. Volkswagen firmasının kurtarıcısı ise Golf 1 modeli oldu. Arkadan itişli olan Golf 1 modeli otomotiv dünyası için adeta bir devrim oldu. Ayrıca devrim niteliği taşıyan bir diğer nokta ise beetle modelinin tasarımı oldu. Üretildiği yılların son dönemlerinde hot hatch olarak adlandırılan Hatchback modellerinden olan GTI çok ses getirdi.


1983 yılında Golf 2 modeli hayatımıza giriş yaptı. Golf 2 modelinin Golf 1 modeline tasarım olarak çok benzediğini söyleyebiliriz. Dünya çapında 6.41 milyonluk satış rakamına ulaşan Golf 2 modeli otomotiv sektöründe fazlasıyla söz sahibi oldu.
Golf 3 akıllarda güvenliğe verdiği önemle yer tuttu. 1992 yılında Golf 3 modelinde ilk kez hava yastığı teknolojisine yer verildi. Ayrıca 1992 yılında “Car Of The Year” ödülüne layık görülen Golf 3 dünya üzerinde 4.96 milyon satış rakamına ulaştı.


Bir sonraki jenerasyon 1997 yılında üretilen Golf 4 modelidir. Golf 4 modeli ise dünya üzerinde 4.92 milyon satış rakamına ulaştı.
Ardından 2003 ve 2008 yıllarında iki jenerasyon daha Golf 3 modeli üretildi. Günümüzdeki Golf jenerasyonu ise 2012 yılından bu yana piyasada yer edinmiştir. MQB platformunu kullanan Golf modeli. Önceki nesil Golf modelinden 100 kg daha düşük ağırlığa sahip olan Yeni Volkswagen Golf modeli daha tutumlu bir hal aldı..